Cordless Angle Grinder M18 BLSAG125X-402X
Remove from comparison
Manufacturer
Milwaukee
Brand Country
Russia Russia
Country of origin
China China
Warrantee period
12 months
Weight, kg
6.494
Disc diameter, mm
125
Battery Type
Li-Ion
Maximum number of revolutions, rpm
11000
Battery capacity, Ah
4
Vendor code: 4933492644
Leave feedback
57 730 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer Milwaukee trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 23.01.2025.
+ 1155 bonus rub. for purchase
Request
To be requested to manufacturer
Description
M18 Brushless 125mm USM with Slider Switch
  • 11,000 rpm, optimized for cutting
  • Performance comparable to network counterparts of 800 watts
  • The most compact and lightweight battery charger in the line
  • The safety clutch protects the user from injury when jammed.
  • Built-in FIXTEC™ system for keyless disk change
  • Keyless 125 mm protective cover for quick adjustment of the casing position
  • Slim handle design
  • Line lock function to prevent accidental start-up
  • Universal Battery system: Works with all MILWAUKEE® M18™ batteries
Characteristics
Characteristics
General Specifications
Manufacturer
Milwaukee
Vendor code
Country of origin
China
Brand Country
Russia
Warrantee period
12 months
Production time
Available from the manufacturer
Minimum order
1
Dimensions of packaged product
The length of the packed goods, mm
360
Height of the packed goods, mm
135
Width of the packed goods, mm
475
Specifications
Weight, kg
Disc diameter, mm
The diameter of the disc affects the cutting depth and tool performance:
    76 – 115 mm: Compact models for minor repairs and work in tight spaces.
  • 125 mm: The most popular and versatile size for most construction and household tasks.
  • 150 – 230 mm: For heavy work (cutting thick pipes, bricks, concrete) and large-scale grinding.