Vertical drilling machine BELMASH DP380-16/380
Remove from comparison
Manufacturer
Belmash
Brand Country
Belarus Belarus
Country of origin
China China
Warrantee period
12 months
Weight, kg
60.2
Mounting type
B16
Maximum number of revolutions, rpm
3000
Height, mm
1155
Voltage, V
380
Vendor code: S129A
Leave feedback
62 653 rub.
The price is set by the manufacturer.
The Enex seller trades with VAT 5%
Date of last price update by manufacturer: 18.12.2024.
+ 1253 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Manufacturing time:
in stock
Delivery to the address:
Delivery to TC:
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
BELMASH DP380-16/380 is the most powerful machine in the model range – 850 watts, designed for connection to a 400 V network. It has a wide functionality. The table, the support and the body of the drill head are made of cast iron, which gives the equipment a serious weight - 55.7 kilograms. The machine is high – 1155 mm, suitable for processing workpieces of large thickness. The maximum distance between the spindle and the table is 480 mm.
A quick-release chuck with a maximum diameter of the clamped tool shank of 16 mm. The diameter of the rack (column) is 73 mm, there is a toothed rail, the lifting / lowering of the table is adjusted using a handle.
The machine is controlled by three buttons – "start", "stop", the laser pointer off button.
Package Contents:
  • Drill head assembly -1
  • The base of the machine -1
  • Work desk -1
  • Table bracket -1
  • Column with rail -1
  • Drill chuck -1
  • Drilling height adjustment handle -3
  • Vise (76.2 mm) -1
  • Knockout (wedger) -1
  • Set of keys -1
  • Mounting kit -1
  • Operation Manual -1
  • Package -1
Specifications:
  • Belt type - V-belt (M25, M26)
  • Transmission type - belt
  • Number of slots - 4 pcs.
  • Table tilt angle - -45...+45 °
  • Spindle cone - KM2
  • The base material of the machine is cast iron
  • Column wall thickness - 2.5 mm