BELMASH DP250-16J Drilling Machine
Remove from comparison
Manufacturer
Belmash
Brand Country
Belarus Belarus
Country of origin
China China
Warrantee period
12 months
Weight, kg
32
Mounting type
B16
Maximum number of revolutions, rpm
2500
Height, mm
845
Voltage, V
230
Vendor code: S131A
Leave feedback
27 320 rub.
The price is set by the manufacturer.
The Enex seller trades with VAT 5%
Date of last price update by manufacturer: 18.12.2024.
+ 546 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Manufacturing time:
in stock
Delivery to the address:
Delivery to TC:
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
The DP250-16J model is simple, but has a number of advantages. The table, support and body of the drill head are made of cast iron, which gives the equipment a serious weight of 29 kilograms. The motor is asynchronous, with a power of 450 watts. The machine is high – 855 mm, suitable for processing workpieces of large thickness. The maximum distance between the spindle and the table is 430 mm.
The cartridge is a key, three-cam with a maximum diameter of the clamped tool shank of 16 mm. The diameter of the rack (column) is 60 mm, there is a toothed rail, the lifting / lowering of the table is adjusted using a handle.
The machine is controlled by two buttons – "start", "stop", the switch is equipped with a lid.
Package Contents:
  • Drill head assembly -1
  • The base of the machine -1
  • Working table with bracket assembly -1
  • Column with rail and flange assembly -1
  • Drilling chuck key three-cam -1
  • Cartridge key -1
  • Knockout (wedger) -1
  • Locking handle -1
  • The handle for lifting/lowering the desktop -1
  • Feed handle -3
  • Vise (63.5 mm) -1
  • Protective screen -1
  • Set of hexagon keys -1
  • Mounting kit -1
  • Operation Manual -1
  • Package -1
Specifications:
  • Belt type - wedge (M19, M20)
  • Transmission type - belt
  • Number of slots - 2 pcs.
  • Table tilt angle - -45...+45 °
  • Spindle cone - KM2
  • The base material of the machine is cast iron
  • Column wall thickness - 2 mm