BELMASH RDP430-16F Radial Drilling Machine
Remove from comparison
Manufacturer
Belmash
Brand Country
Belarus Belarus
Country of origin
China China
Warrantee period
12 months
Weight, kg
61
Mounting type
B16
Maximum number of revolutions, rpm
2500
Height, mm
1630
Voltage, V
230
Vendor code: S121A
Leave feedback
59 320 rub.
The price is set by the manufacturer.
The Enex seller trades with VAT 5%
Date of last price update by manufacturer: 18.12.2024.
+ 1186 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Manufacturing time:
in stock
Delivery to the address:
Delivery to TC:
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
The tallest machine in the BELMASH line of drilling equipment is 1630 mm, suitable for processing large–thickness workpieces. The maximum distance between the spindle and the table is 740 mm.
The workpiece can be attached both to the desktop and to the base, it all depends on its size. The set includes a vise. There are six slots on the desktop and two on the base for fixing them. The scale located on the handle for adjusting the drilling depth shows the pinole stroke of the spindle, with its help you can adjust the pinole stroke, for this you need to turn the scale, the arrow on the body will show the value to which it will be possible to dip the drill, then tighten the lamb. The tips of the triple handle are conveniently shaped, which contributes to the smooth flow of the drill to the workpiece. the maximum stroke of the spindle pinole is 80 mm. A laser pointer is provided on the machine, which allows you to accurately determine the entry point of the cutting tool into the workpiece.
A quick-release chuck with a maximum diameter of the clamped tool shank of 16 mm. The diameter of the rack (column) is 73 mm, there is a toothed rail, the lifting / lowering of the table is adjusted using a handle.