Manufacturer
Professional training
Brand Country
Russia Russia
Country of origin
China China
Weight, kg
0.865
Diameter, mm
200
Wire thickness, mm
0.3
Maximum number of revolutions, rpm
4500
Diameter of the landing hole, mm
32
Vendor code: 20805009
Leave feedback
2 497 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer Professional training trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 21.04.2026.
+ 50 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Quantity in stock:
23
Manufacturing time:
in stock
Delivery to the address:
Delivery to TC:
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
The brush for the grinding machine is a disc-shaped corrugated TM ProfOsnastka No. 551, with an outer diameter of 200 mm and a landing hole of 32 mm. The wire strip is based on AISI 201 stainless steel wire with a diameter of 0.3 mm. The pile width is 25 mm. The maximum allowed speed is 4500 RPM. Adapter rings of 12.7, 16, 19, 22 and 25 mm are included. Cylindrical universal brushes for medium-weight cleaning operations. Multi-row brushes have an increased width and are optimal for processing large surfaces. The tool is recommended for use on stainless steel.