Milling cutter 45T04R-S50XP1622-C
Remove from comparison
Manufacturer
Dormer Pramet
Brand Country
Great Britain Great Britain
Country of origin
Czech Czech
Weight, kg
1.04
Number of cutting edges
8
Height, mm
50
Diameter, mm
82.4
Diameter of the landing hole, mm
27
Vendor code: 45T04R-S50XP1622-C
Leave feedback
73 923 rub.
The price is set by the manufacturer. The price is converted into rubles.
Manufacturer Dormer Pramet trades with VAT 5%.
+ 1478 bonus rub. for purchase
Request
To be requested to manufacturer
Description
Milling cutter for processing chamfers with positive-negative geometry, number of teeth 8 -XPHT 1604.. single-sided plates, milling cutter diameter from 45 to 82.4 mm with a 50° angle in plan and a 27 mm nozzle shank with a groove in accordance with DIN 8030, 50 mm outlet, internal coolant supply and variable tooth pitch for milling chamfers with a maximum cutting depth of 22 mm