Turning holder PCLNR4040S19 for external turning right
Remove from comparison
Popular product
Discount on basket
Discount on basket
Manufacturer
UMIC
Brand Country
Russia Russia
Country of origin
China China
Weight, kg
0.8
Length, mm
250
Shank width, mm
40
Shank height, mm
40
Feed direction
right
Vendor code: 2010144019
Leave feedback
13 957 rub.
The price is set by the manufacturer.
The Enex seller trades with VAT 5%
Date of last price update by manufacturer: 07.05.2026.
+ 279 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Manufacturing time:
75 days
Delivery to the address:
ready for,
Delivery to TC:
ready for,
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
The turning holder PCLNR4040S19 right is designed for external turning using carbide plates. It is used in conjunction with CNMG-CNMM-CNMA plates with a cutting edge length of 19 mm. The plate is secured by pressing (preloading) it with a lever through the hole. The main angle in the plan is 95 degrees, the cross section of the holder is 40x40, the length of the holder is 250 mm. The distance from the support surface to the cutting edge is 49 mm.