Turning holder NORGAU Industrial boring, right S32S-SVUBR16
Remove from comparison
4 remaining
Weight, kg
1.46
Cutting edge angle, °
93
Shank diameter, mm
32
Vendor code: 020084320
Leave feedback
9 506 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer Norgau trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 02.01.2026.
+ 190 bonus rub. for purchase
Quantity in stock:
4
Manufacturing time:
in stock
Description
Rotary boring holder S32S-SVUBR16 right-hand version for plates: VBMT, VCMT. The angle in the plan is 93°. It is intended for internal processing. The size of the plate to be installed is 16. The plate mounting system is with a screw. Steel shank without internal coolant supply, diameter 32 mm. The total length of the holder is 250 mm. The minimum turning diameter is 42 mm.