Turning holder S32S-PCLNR12 boring right
Remove from comparison
Manufacturer
UMIC
Brand Country
Russia Russia
Country of origin
China China
Weight, kg
0.6
Length, mm
250
Feed direction
right
Cutting edge angle, °
95
Cutting diameter, mm
44
Vendor code: 2010263212
Leave feedback
9 924 rub.
The price is set by the manufacturer.
The Enex seller trades with VAT 5%
Date of last price update by manufacturer: 07.05.2026.
+ 198 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Manufacturing time:
75 days
Delivery to the address:
ready for,
Delivery to TC:
ready for,
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
The turning holder S32S-PCLNR12 boring right is designed for internal longitudinal turning using carbide plates. It is used in conjunction with CNMG-CNMM-CNMA plates with a cutting edge length of 12 mm. The plate is secured by pressing (preloading) it with a lever through the hole. The shank is steel without internal coolant supply, the main angle in the plan is 95 degrees, the diameter of the boring holder is 32 mm, the minimum processing diameter is 44 mm, the length of the holder is 250 mm, the distance from the axis to the cutting edge is 22 mm, the length of the working part is 50 mm.