High-voltage diesel generator TSS AD-1000S-T10500-1RM9
Remove from comparison
Manufacturer
SHH
Russia Russia
Warrantee period
3 years
Weight, kg
7485
Execution
open
Engine Manufacturer
Baudouin
Number of phases
3
Cooling system volume, l
233
Vendor code: 022273
Leave feedback
18 808 416 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer SHH trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 28.10.2024.
+ 376168 bonus rub. for purchase
Request
To be requested to manufacturer
Description
1000 kW High-voltage power plant TBd 1380TS-10500(AD-1000C-T10500-1RM9 is an example of the technical name) – a new series of high-voltage diesel generator sets "Premium" based on modern high-tech engines "Moteurs Baudouin" (France) was developed by engineers.
A high-voltage diesel generator is recommended for autonomous power supply of industrial facilities when powerful power supplies with a voltage of 10.5 kV (10500V) are required
According to their technical, economic and operational characteristics, high-voltage 1000 kW 10500V DGS of the Premium series are comparable to diesel power plants of the most famous manufacturers.
Baudouin 12M33G1400/5e2 Engine
  • Reliability and high life of the engine;
  • Compact size, low weight;
  • Easy to maintain;
  • Low fuel consumption.
Generator TSS-SA-1000(E) SAE 0/18 (10.5 kV)
  • 10.5 kV Brushless synchronous generator;
  • The voltage adjustment accuracy is +/-0.5% over the entire load range.
Control Panel
  • Intelligent control panel with control of network parameters and autorun.
  • Simple and user-friendly operator interface.
  • Large splash-proof, scratch-resistant, LCD display
  • Accounting of generated electricity and other parameters, event log.
  • RS-485 interfaces for wired remote monitoring, WiFi for wireless monitoring.
  • Trouble-free operation at low temperatures -30C
Specifications:
  • On-board electrical equipment voltage, (V) - 24
  • Noise level (dB/7m) - 102
  • Rated power, kVA - 1250
  • Frame height (mm) - 320
  • Radiator dimensions (rast. from the floor, H, W, mm) - 188, 2200x2250
  • Emergency stop system
  • Autonomous operation at 75% load without refueling (h) - 13.6
  • Maximum power, kVA - 1375
  • Battery breaker
  • Fuel consumption at 50% power l/h - 129.2
  • Fuel consumption at 100% power l/h - 259.1
  • Fuel level sensor
  • Silencer - industrial
  • Power factor - 0.8
  • Fuel consumption at 75% power l/h - 191
  • Degree of automation - 1 (manual start-up)
  • Service life up to capital repairs (h) - 32000
  • Tank neck lock
  • Fuel separator
An integrated approach
  • We conduct training of the customer's service personnel;
Service support
  • The standard warranty is 3 years or 2000 hours of operating time.
Characteristics
Characteristics
General Specifications
Manufacturer
SHH
Vendor code
022273
Country of origin
Russia
Brand Country
Russia
Warrantee period
3 years
Production time
3 days
Minimum order
1
Dimensions of product
Length, mm
Height, mm
Width, mm
Specifications
Output power, W
Execution
open
Operating voltage, V
Number of phases
  • One phase (220 V) is used for household appliances
  • Three phases (380 V) are required for high-power industrial equipment