BELMASH wood lathe WL-350/1100VS
Remove from comparison
Manufacturer
Belmash
Brand Country
Belarus Belarus
Country of origin
Belarus Belarus
Warrantee period
12 months
Weight, kg
136
Length, mm
1750
Width, mm
510
Height, mm
1160
Maximum number of revolutions, rpm
Vendor code: S142A
Leave feedback
113 320 rub.
The price is set by the manufacturer.
The Enex seller trades with VAT 5%
Date of last price update by manufacturer: 18.12.2024.
+ 2266 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Manufacturing time:
in stock
Delivery to the address:
Delivery to TC:
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
The largest diameter of the workpiece installed above the bed is 350 mm, the distance between the centers is 1100 mm.
The headstock has several fixed positions - 0, 60, 90, 120, 180 degrees, which allows turning workpieces with a diameter of more than 350 mm.
Package contents:
  • Machine assembly -1
  • Podruchnik -1
  • Machine support -2
  • Faceplate -1
  • Rotating center -1
  • Knockout -1
  • Leash cartridge - 1
  • Set of carob keys -1
  • Set of hexagon keys -1
  • Mounting kit -1
  • Operation Manual -1
  • Package -1
Specifications:
  • Belt type - wedge
  • Type of transmission - belt
  • Podruchnik length - 300 mm
  • Tailstock pinole cone - KM2
  • The diameter of the faceplate is 150 mm
  • Spindle cone - KM2
  • Rotary headstock - Yes
  • Tailstock pinole stroke - 65 mm
  • Through spindle diameter - 10 mm
  • The maximum processing diameter above the tool slides is 270 mm.
  • Fixed headstock positions - 0, 60, 90, 120, 180 °
  • The height of the centers above the floor level is 1130 mm
Characteristics
Characteristics
General Specifications
Manufacturer
Belmash
Vendor code
S142A
Country of origin
Belarus
Brand Country
Belarus
Warrantee period
12 months
Production time
Available from the manufacturer
Minimum order
1
Dimensions of packaged product
The length of the packed goods, mm
Height of the packed goods, mm
690
Width of the packed goods, mm
680
Dimensions of product
Length, mm
Height, mm
Width, mm
510
Specifications
Power, W
750
Weight, kg
136
Voltage, V
230
Engine type
asynchronous
The maximum diameter of the product, mm
350
Distance between centers, mm
Additional characteristics
Frequency, Hz
50
Spindle thread
M 33 x 3.5 mm