BELMASH RDP430-16 radial drilling machine
Remove from comparison
Manufacturer
Belmash
Brand Country
Belarus Belarus
Country of origin
China China
Warrantee period
12 months
Weight, kg
41.5
Mounting type
B16
Maximum number of revolutions, rpm
2500
Height, mm
805
Voltage, V
230
Vendor code: S104A
Leave feedback
47 987 rub.
The price is set by the manufacturer.
The Enex seller trades with VAT 5%
Date of last price update by manufacturer: 18.12.2024.
+ 960 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Manufacturing time:
in stock
Delivery to the address:
Delivery to TC:
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
The machine is high – 810 mm, suitable for processing workpieces of large thickness. The maximum distance between the spindle and the table is 355 mm.
A quick-release chuck with a maximum diameter of the clamped tool shank of 16 mm. The diameter of the rack (column) is 60 mm, there is a toothed rail, the lifting / lowering of the table is adjusted using a handle.
Package Contents:
  • Drill head assembly -1
  • Column with rail and flange assembly -1
  • Working table with bracket assembly -1
  • Machine support -1
  • Locking handle -3
  • The handle for lifting/lowering the desktop -1
  • Feed handle -3
  • Quick-release cartridge -1
  • Protective screen -1
  • Pad -1
  • Knockout (wedger) -1
  • Vise -1
  • Mounting kit -1
  • Hex key -2
  • Operation Manual -1
  • Package -1
Specifications:
  • Belt type - wedge (O-1450)
  • Transmission type - belt
  • Number of slots - 2 pcs.
  • Table tilt angle - -45...+45 °
  • Spindle cone - KM2
  • The base material of the machine is cast iron
  • Column wall thickness - 2 mm