BELMASH MM2200P/400 milling machine
Remove from comparison
Manufacturer
Belmash
Brand Country
Belarus Belarus
Country of origin
Belarus Belarus
Warrantee period
12 months
Weight, kg
208
Maximum number of revolutions, rpm
9000
Table size, mm
700 x 560
Length, mm
910
Width, mm
1170
Vendor code: S201A
Leave feedback
246 653 rub.
The price is set by the manufacturer.
The Enex seller trades with VAT 5%
Date of last price update by manufacturer: 18.12.2024.
+ 4933 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Manufacturing time:
in stock
Delivery to the address:
Delivery to TC:
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
With appropriate adjustment on the machine, the followingtypes of work can be performed:
  • forming the front side of the sheathing board;
  • preparation of profile and lateral processing of skirting boards, parquet boards, etc.;
  • manufacture of door binding, facade of cabinet furniture and window blocks;
  • execution of decorative carving, drilling of holes, selection of grooves.
Thebasic setincludes:
  • 30 mm spindle;
  • clamping chuck with three collet 8, 12, 12.7 mm;
  • set rings.
The machine is powered by an alternating current network with a voltage of 400 V ± 10 and a frequency of 50 Hz ± 5%, with a protective (grounding) wire according to GOST 12.1.030-81*. The quality of the electric power source according to GOST 32144-2013.
Package contents:
  • Milling machine assembly with parallel stop -1
  • Protective casing -1
  • Spindle 30 mm -1
  • Clamping chuck -1
  • Set of set rings:
    • h 15 mm -3
    • h 10 mm -2
    • h 5 mm -3
    • h 0.5 mm -10
  • Collet (Ø8, 12, 12.7 mm) -3
  • Collet nut (Ø8, 12, 12.7 mm) -1
  • Table insert -2
  • Angular stop -1
  • Set of accessories -1
  • Mounting kit -1
  • Operation Manual -1
  • Package -1
Specifications:
  • Belt type - Polyline (PJ660/260J) 7 streams
  • Transmission type - belt
  • The height of the working surface relative to the floor is 840 mm
  • Groove type - T-shaped
  • The material of the parallel stop is an aluminum profile
  • Diameters of replaceable inserts - 160/120, 120/73 mm
  • The diameter of the table opening is 160 mm
  • The maximum height of the cutter is 100 mm
  • The maximum diameter of the cutter above the table is 180 mm
  • The size of the parallel stop cheeks (L × H) is 360 × 120 mm