Circular saw PKS185-C2 MASTER
Remove from comparison
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Manufacturer
P.I.T.
Brand Country
China China
Country of origin
China China
Warrantee period
12 months
Weight, kg
4.26
Disc diameter, mm
185
Maximum cutting depth at an angle of 45°, mm
Maximum cutting depth at an angle of 90°, mm
The landing diameter of the disc, mm
20
Circular saw PKS185-C2 MASTER
Vendor code: PKS185-C2
Leave feedback
Price not provided by
manufacturer
Request
To be requested to manufacturer
1 trading company offer
5 586 rub.
The price is set by the trading company itself.
Trading company The Instrumental world trades in with VAT 22%
Date of the last price update by the trading company: 19.08.2022.
Delivery: from 6 days
Bargain
Description
Description
A convenient and reliable saw for high-quality and accurate results. High engine power - 1300 watts. Thanks to a disk with an outer diameter of 185mm, it cuts to a depth of up to 60mm (at right angles). Suitable for long intensive work.
Advantages
  • Maximum cutting depth at an angle of 90° - 60 mm
  • High engine power - 1300 W - makes the work more efficient
  • High shaft rotation speed - 5000 rpm
  • Switch with protection against involuntary activation
  • The tool is immediately ready to work - a saw blade Ø185 mm is included