End mill with replaceable plates NORGAU Industrial N100.D80.27.Z6.06
Remove from comparison
Lower price
Discount on basket
Discount on basket
Manufacturer
Norgau
Brand Country
Russia Russia
Country of origin
China China
Weight, kg
1.05
Number of cutting edges
8
Height, mm
50
Diameter, mm
90
Diameter of the landing hole, mm
27
Vendor code: 022100080
Leave feedback
19 956 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer Norgau trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 28.02.2026.
+ 399 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Quantity in stock:
8
Manufacturing time:
in stock
Delivery to the address:
Delivery to TC:
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
End mill with replaceable plates, diameter 80 mm. It is used for processing end surfaces. It is allowed to cut in at an angle and in a spiral. The plates have eight cutting edges. The angle in the plan is 43°. The rear angle of the plates is 15°. The large front angle ensures smooth cutting, thereby achieving maximum productivity when processing viscous steels, stainless steels and non-ferrous metals. Number of plates: 6. Diameter of the milling cutter with plates: 90 mm. The maximum cutting depth is 3.5 mm.