Diesel generator TSS ED-60S-T400-2RPM1
Remove from comparison
Manufacturer
SHH
Russia Russia
Warrantee period
2 years
Weight, kg
300
Execution
weatherproof cover
Engine Manufacturer
MMZ
Voltage, V
400/230
Number of phases
3
Vendor code: 032538
Leave feedback
Price not provided by
manufacturer
Request
To be requested to manufacturer
Description
The 60 kW AVR mobile power plant with the MMZ TSS Slavyanka TMm engine is designed to produce three-phase electric current with a frequency of 50 Hz and a voltage of 400 V. This model is mass-produced at the TSS Group plant in Ivanteevka, Moscow region, and is certified for use in Russia and the countries of the Eurasian Union.
The 60 kW MMZ diesel power plant on a trailer chassis with automatic start of the TSS Slavyanka range is designed for use as a backup or autonomous power supply source for general-purpose facilities in need of comparable electrical power. Permanent customers of DES based on MMZ engines are such structures as the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Internal Affairs, the largest enterprises of the fuel and energy complex, agro-industrial complex and other industries.
Advantages:
  • High maintainability even in the field
  • Widespread availability of consumables and spare parts
  • The engine was originally designed for operation with domestic fuel and lubricants standards
  • Extensive possibilities for additional equipment and automation
MMZ D-246.4-106M (D) engine – Belarusian quality and traditional reliability
This engine model has the following key features:
  • 4 cylinders in an inline arrangement;
  • cylinder capacity 4.75 liters;
  • turbocharged air intake;
  • engine oil type 15W-40;
  • The speed control is mechanical.
TSS-SA-60(E) synchronous generator SAE 3/11.5 (M1,2,6) – trouble-free and reliable
The standard characteristics of the models in this series are:
  • winding excitation system – SHUNT
  • The protection class of the generator windings is IP23
  • degree of insulation – H
Control panel controller TSS Slavyanka TMm
DES TSS Slavyanka TMm in a weatherproof hood
  • A durable metal casing made of sheet steel (1.5 mm thick) reliably protects against natural precipitation.;
  • access to the engine, alternator, control panel and filler neck only with a key.;
  • wide swing doors for easy access to the installation sites;
Specifications:
  • Rated power, kW - 60
  • Rated power, kVA - 75
  • Maximum power, kW - 66
  • Maximum power, kVA - 83
  • Power factor - 0.8
  • Voltage (V) - 400/230
  • Number of phases - 3
  • Frequency, Hz - 50
  • Rated current (A) - 108
  • Cooling system volume (L) - 19
  • Fuel tank capacity (L) - 150
  • Fuel consumption at 50% capacity l/h - 9.6
  • Fuel consumption at 75% capacity l/h - 14.4
  • Fuel consumption at 100% capacity l/h - 19.2
  • Autonomous operation at 75% load without refueling (h) - 10.4
  • Degree of automation - 2 (auto-start)
  • Emergency stop system - yes
  • Fuel level sensor - yes
  • Installed battery Ah/V - 90/12
  • Design - Weatherproof cover on the trailer
  • Silencer - industrial
  • Radiator dimensions (rast. from the floor, H, W, mm) - 600x600
  • Engine manufacturer - MMZ
  • Engine - MMZ D-246.4-106M (D)
  • Maximum engine power, kW - 77
  • Engine displacement (L) - 4.75
  • Oil system capacity (L) - 12
  • Generator power, kW - 60
  • Generator efficiency, % - 89
  • Voltage adjustment accuracy (±%) - 0.5
  • Frame height (mm) - 250
  • Warranty period (months) - 24 months/1000 operating hours
Characteristics
Characteristics
General Specifications
SHH
Vendor code
032538
Country of origin
Russia
Brand Country
Russia
Warrantee period
2 years
Production time
3 days
Minimum order
1
Dimensions of product
Length, mm
Height, mm
Width, mm
Specifications
Voltage, V
Execution
weatherproof cover
Engine power, W
Fuel tank capacity, l
150
Power, kW
66
Rated current, A
108
Fuel consumption, l/h
19.2
Number of phases
  • One phase (220 V) is used for household appliances
  • Three phases (380 V) are required for high-power industrial equipment