Diesel generator TSS AD-50S-T400-2RM1
Remove from comparison
Weight, kg
300
Execution
open
Engine Manufacturer
MMZ
3
Vendor code: 032505
Leave feedback
Price not provided by
Description
The 50 kW MMZ C AVR diesel power plant of the TSS Slavyanka TMm series is designed to produce three-phase electric current with a frequency of 50 Hz and a voltage of 400 V. This model is mass-produced at the TSS Group plant in Ivanteevka near Moscow and is certified for operation in Russia and the countries of the Eurasian Union.
The 50 kW MMZ diesel power plant with automatic start-up of the TSS Slavyanka line is designed for use as a backup or autonomous power supply source for general-purpose facilities in need of comparable electrical power. Permanent customers of DES based on MMZ engines are such structures as the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Internal Affairs, the largest enterprises of the fuel and energy complex, agro-industrial complex and other industries.
Advantages:
  • High maintainability even in the field
  • Widespread availability of consumables and spare parts
  • The engine was originally designed for operation with domestic fuel and lubricants standards
  • Extensive possibilities for additional equipment and automation
  • Each Slavyanka TSS station is tested in the factory with the results recorded in the documents
MMZ D engine-246.3-153 – Belarusian quality and traditional reliability
This engine model has the following key features:
  • 4 cylinders in an inline arrangement;
  • cylinder capacity 4.75 liters;
  • turbocharged air intake;
  • engine oil type 15W-40;
  • The speed control is mechanical.
TSS-SA synchronous generator is trouble–free and reliable
The standard characteristics of the models in this series are:
  • winding excitation system – SHUNT
  • The protection class of the generator windings is IP23
  • degree of insulation – H
Control panel controller TSS Slavyanka TMm
  • Maximum power, kW - 55
  • Maximum power, kVA - 68.7
  • Power factor - 0.8
  • Rated current (A) - 90
  • Cooling system volume (l) - 20
  • Fuel tank capacity (L) - 150
  • Fuel consumption at 50% capacity l/h - 8.2
  • Fuel consumption at 75% capacity l/h - 12.3
  • Fuel consumption at 100% capacity l/h - 16.3
  • Autonomous operation at 75% load without refueling (h) - 12
  • Degree of automation - 2 (auto-start)
  • Emergency stop system - Yes
  • Fuel level sensor - yes
  • Installed battery Ah/V - 90/24
  • Execution - open
  • Silencer - industrial
  • Radiator dimensions (rast. from the floor, H, W, mm) - 600x600
  • Overall dimensions (L;W;H; mm) - 2050x1050x1650
  • Engine manufacturer - MMZ
  • Engine - MMZ D-246.3-153
  • Maximum engine power, kW - 65
  • Engine displacement (L) - 4.75
  • Oil system capacity (L) - 12
  • Generator power, kW - 50
  • Generator efficiency, % - 88.3
  • Voltage adjustment accuracy (±%) - 1
  • Weight, kg - 1275
  • Frame height (mm) - 250
Vendor code
032505
Execution
open
Engine power, W
Fuel tank capacity, l
150
Fuel consumption, l/h
16.3
Number of phases
  • One phase (220 V) is used for household appliances
  • Three phases (380 V) are required for high-power industrial equipment