Diesel generator TSS AD-100S-T400-2RNM2 Marelli
Remove from comparison
Warrantee period
2 years
Weight, kg
3850
Execution
container
Engine Manufacturer
YAMZ
Number of phases
3
Cooling system volume, l
51
Vendor code: 029153
Leave feedback
Price not provided by
Description
A 100 kW diesel generator in an AVR container with a YAMZ TSS Slavyanka TYzengine is designed to produce a three-phase electric current with a frequency of 50 Hz and a voltage of 400 V. This model is mass-produced at the TSS Group plant in Ivanteevka near Moscow and is certified for operation on the territory of Russia and the countries of the Eurasian Union.
Significant advantages of DSU TSS Slavyanka with YAMZ
  • High maintainability even in the field
  • Ubiquitous availability of consumables and spare parts
  • The engine was originally designed for operation with domestic fuel and lubricants standards
  • Extensive possibilities for additional equipment and automation
YAMZ-238M2-45 engine – originally from Yaroslavl
Synchronous generator Marelli
This model of the TSS Slavyanka diesel generator is equipped with a Marelli MJB 250 LA4 alternator designed for the production of alternating three-phase electric current with a voltage of 400 V and a frequency of 50 Hz. The Italian company Marelli has been developing in its industrial segment for more than 130 years and is a recognized leader in the production of synchronous generators not only in Europe, but also around the world.
Key features of this synchronous generator model:
  • winding excitation system – SHUNT
  • protection class of generator windings – IP23
  • degree of isolation – H
The controller of the control panel TSS Slavyanka TYz
Automation of DES TSS Slavyanka TYz in the second degree
In addition to the basic model (1st degree of automation), this generator set is equipped with:
  • battery charging module – maintains the battery charge at the required level;
Container DES TSS Slavyanka TYz
Here is a short list of advantages of container DES TS Slavyanka:
Completeness of delivery of DSU TSS Slavyanka with YAMZ engines
Company warranty and service of DSU TSS Slavyanka with YAMZ engine
Spare parts and consumables are always available
Additional information from the manufacturer DSU TSS Slavyanka
Vendor code
029153
Warrantee period
2 years
Specifications
Output power, W
Execution
container
Fuel tank capacity, l
200
Operating voltage, V
Rated current, A
180
Number of phases
  • One phase (220 V) is used for household appliances
  • Three phases (380 V) are required for high-power industrial equipment