Turning holder NORGAU Industrial boring, right S32S-SCLCR12
Remove from comparison
Manufacturer
Norgau
Brand Country
Russia Russia
Country of origin
China China
Weight, kg
1.48
Length, mm
250
Feed direction
right
Cutting edge angle, °
95
Shank diameter, mm
32
Vendor code: 020052117
Leave feedback
6 748 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer Norgau trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 02.01.2026.
+ 135 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Quantity in stock:
10
Manufacturing time:
in stock
Delivery to the address:
Delivery to TC:
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
Rotary boring holder S32S-SCLCR12 right-hand version for plates: CCMT – CCGT. The angle in the plan is 95°. It is intended for internal processing. The size of the plate to be installed is 12. The plate mounting system is a screw. Steel shank without internal coolant supply, diameter 32 mm. The total length of the holder is 250 mm. The minimum turning diameter is 36 mm.