Turning holder NORGAU Industrial boring, right S16Q-SVUBR11
Remove from comparison
Lower price
Manufacturer
Norgau
Brand Country
Russia Russia
Country of origin
China China
Weight, kg
0.29
Length, mm
180
Feed direction
right
Cutting edge angle, °
93
Shank diameter, mm
16
Vendor code: 020084290
Leave feedback
4 222 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer Norgau trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 11.04.2026.
+ 84 bonus rub. for purchase
Add to cart
In cart Go to
The total quantity of this product must be a multiple of the package size (1 pcs.)
The manufacturer has set a minimum order limit for this product
Quantity in stock:
7
It is possible to manufacture the required quantity of goods upon request. Manufacturing time:
90 days
Delivery to the address:
ready for,
Delivery to TC:
ready for,
Pickup:
Payment:
by card or by account
Description
Rotary boring holder S16Q-SVUBR11 right-hand version for plates: VBMT, VCMT. The angle in the plan is 93°. It is intended for internal processing. The size of the plate to be installed 11. The plate mounting system is with a screw. Steel shank without internal coolant supply, diameter 16 mm. The total length of the holder is 180 mm. The minimum turning diameter is 22 mm.