MESSER TS D42-1000-1 diamond crown for drilling with water supply 42 mm
Remove from comparison
Manufacturer
Messer
Weight, kg
3
Diameter, mm
42
Length of the working part, mm
1000
Number of segments
4
Shank diameter, inch
1.25
Vendor code: 07-34-042
Leave feedback
Archived product.
Price not provided by the manufacturer
Find an analogue
Description
Technical specificationsMESSERTS D42-1000-1 for drilling with water supply 42 mm:
Diameter - 42 mm
The radius of the segments is 01 mm
Number of segments - 4 pcs.
The height of the segments is 10 mm
Connection type - 1"
The working length of the case is 1000 mm
Characteristics
Characteristics
General Specifications
Manufacturer
Messer
Vendor code
Country of origin
Russia
Brand Country
Russia
Quantity in stock, pcs.
0
Production time
120 days
Minimum order
1
Dimensions of packaged product
The length of the packed goods, mm
Height of the packed goods, mm
52
Width of the packed goods, mm
52
Specifications
Weight, kg
3
Diameter, mm
42
Length of the working part, mm
Height of the working part, mm
10
Number of segments
4
Shank diameter, inch
1.25
Reviews (0)
Reviews ( 0 )
Terms of delivery
Terms of delivery
Who provides the delivery of goods?
What are the delivery methods?
You can choose any convenient way for you to receive an order:
  • Pickup from partner locations or from the manufacturer's warehouse
  • Delivery to the terminal by a transport company
  • Delivery to the door by courier of the transport company
How can I keep track of the shipped product?
Payment methods
Payment methods
Payment by bank card online
To make a transaction, you will need:
  • your bank card number;
  • expiration date of your bank card;
  • confirm the card transaction, for example, with a one-time password from an SMS.
Payment according to the invoice
In order for the order to be accepted, the invoice must be paid within 3 days.
Payment with bonuses
The seller's indication on the marketplace
Read more about the rules of Sale and delivery
Return of the product
Return of goods
Is it possible to return the purchased product?
Rules for the sale of goods.
Return of goods of proper quality
For individuals
For legal entities
Return of goods of inadequate quality
For individuals
For legal entities
Distribution of responsibility
Transportation costs for the return of low-quality goods are borne by the supplier or Marketplace.
Full list of refund and exchange conditions
0 rub.