High voltage diesel generator TSS AD-700S-T6300-1RM9
Remove from comparison
Manufacturer
SHH
Weight, kg
300
Execution
open
Engine Manufacturer
Baudouin
Voltage, V
6300
Number of phases
3
Vendor code: 022282
Leave feedback
19 528 027 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer SHH trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 28.10.2024.
+ 390561 bonus rub. for purchase
Request
To be requested to manufacturer
Description
The 700 kW TBd 970TS-6300 high-voltage diesel power plant (AD-700C-T6300–1RM9 is an example of a technical name) is a new series of Premium high-voltage diesel generator sets based on modern high-tech Moteurs Baudouin engines (France) developed by engineers of the TSS Group of Companies in 2016 as an extension of the high-quality product line. and, at the same time, inexpensive power plants designed for the widest range of applications.
A high-voltage diesel generator is recommended for autonomous power supply of industrial facilities when high-power power supplies with a voltage of 6.3 kV (6300V) are required.
In terms of their technical, economic and operational characteristics, the 700 kW 6300V Premium series high-voltage DGS is comparable to diesel power plants from the most famous manufacturers.
Baudouin 12M26G1000/5e2 engine
  • Engine reliability and high resource efficiency;
  • Compact size, low weight;
  • Easy to maintain;
  • Low fuel consumption.
Generator TSS-SA-700(E) SAE 0/18 (6.3 kV)
  • 6.3 kV Brushless Synchronous Generator;
  • The voltage adjustment accuracy is +/-0.5% over the entire load range.
The Control panel:
  • An intelligent control panel with network parameter control and autorun.
  • A simple and user-friendly operator interface.
  • Large splash-proof, scratch-resistant, LCD display
  • Accounting of generated electricity and other parameters, event log.
  • RS-485 interfaces for wired remote monitoring, WiFi for wireless monitoring.
  • Trouble-free operation at low temperatures -30C
An integrated approach:
  • We provide training for the customer's service personnel;
Service support:
  • The standard warranty is 3 years or 2000 operating hours.
Technical specifications:
  • Rated power, kW - 700
  • Rated power, kVA - 875
  • The power factor is 0.8
  • Voltage (V) - 6300
  • Number of phases - 3
  • Frequency, Hz - 50
  • Cooling system volume (L) - 221
  • Fuel tank capacity (L) - 1100
  • Fuel separator - yes
  • Fuel consumption at 50% capacity l/h - 101.8
  • Fuel consumption at 75% capacity l/h - 147.2
  • Fuel consumption at 100% capacity l/h - 196.8
  • Autonomous operation at 75% load without refueling (h) - 7.4
  • Degree of automation - 1 (manual start-up)
  • Emergency stop system - Yes
  • Fuel level sensor - Yes
  • Execution - Open
  • Noise level (dB/7m) - 102
  • Silencer - industrial
  • Radiator dimensions (rast. from the floor, H, W, mm) - 238. 2245x2194
  • Overall dimensions (L;W;H; mm) - 5450x2200x2483
  • Service life up to capital repairs (h) - 32000
  • Ecological class - Stage II
  • Engine Manufacturer - Baudouin
  • Engine - Baudouin 12M26G1000/5
  • Maximum engine power, kW - 902
  • Number of cylinders - 12
  • The arrangement of the cylinders is V-shaped
  • Engine displacement (L) - 31.8
  • Air intake system - turbocharged
  • The speed control is electronic
  • The recommended oil type is SAE 15W40/10W30
  • Oil system capacity (L) - 113
  • Generator power, kW - 700
  • Excitation system - PMG
  • Winding pitch - 2/3
  • Number of bearing bearings - 1
  • The winding protection class is IP23
  • Degree of insulation - H
  • The language of the controller interface is Russian
  • Weight, kg - 5744
  • Frame height (mm) - 400
Characteristics
Characteristics
General Specifications
Manufacturer
SHH
Vendor code
022282
Country of origin
Russia
Brand Country
Russia
Production time
3 days
Minimum order
1
Dimensions of product
Length, mm
Height, mm
Width, mm
Specifications
Voltage, V
Execution
open
Engine power, W
Oil tank capacity, l
113
Engine capacity, cm3
Fuel tank capacity, l
Fuel consumption, l/h
Number of phases
  • One phase (220 V) is used for household appliances
  • Three phases (380 V) are required for high-power industrial equipment