Diesel generator TSS AD-50S-T400
Remove from comparison
Manufacturer
SHH
Russia Russia
Warrantee period
2 years
Weight, kg
300
Execution
open
Engine Manufacturer
TSS Diesel
Voltage, V
400/230
Number of phases
3
Vendor code: 025367
Leave feedback
599 861 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer SHH trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 28.10.2024.
+ 11997 bonus rub. for purchase
Request
To be requested to manufacturer
Description
The 50 kW diesel generator for the TSS Standart TTD 69TS reserve is designed to produce electric current with a voltage of 400 V and a rated power of up to 50 kW. This model is manufactured in Russia and is certified for use in the countries of the Eurasian Union.
Advantages:
  • low price (relative to models of similar capacity in other series);
  • fast payback;
  • designed with the use of domestic fuel in mind;
  • The motor life of the TSS Standard diesel generator is 8000 hours before major repairs.;
  • the ability to quickly retrofit with autorun (AVR) or synchronization systems;
  • inexpensive supplies.
The power source of the generator set is the TSS Diesel TDK–N 66 4LT engine
TSS-SA-50 synchronous generator is a source of high–quality electric current
  • AVR (Auto Voltage Regulator – automatic voltage regulator) is powered by alternator power rails;
  • voltage measurements are performed on the alternator's power rails;
TSS Standard Diesel Generator Control Panel
It allows you to control many parameters of the installation in all normal modes.
Developed by the Italian company Lovato Electric.
Scope of delivery:
Specifications:
  • Rated power, kW - 50
  • Rated power, kVA - 62.5
  • Maximum power, kW - 55
  • Maximum power, kVA - 68.75
  • The power factor is 0.8
  • Voltage (V) - 400/230
  • Number of phases - 3
  • Frequency, Hz - 50
  • Rated current (A) - 90
  • Cooling system volume (l) - 18
  • Fuel tank capacity (L) - 100
  • Fuel consumption at 50% capacity l/h - 7.1
  • Fuel consumption at 75% capacity l/h - 10.6
  • Fuel consumption at 100% capacity l/h - 14.2
  • Autonomous operation at 75% load without refueling (h) - 9.4
  • Degree of automation - 1 (manual start-up)
  • Emergency stop system - yes
  • Fuel level sensor - yes
  • Installed battery Ah/V - 2*60/12
  • Execution - open
  • Silencer - industrial
  • Radiator dimensions (rast. from the floor, H, W, mm) - 450.745x580
  • Overall dimensions (L;W; H; mm) - 2030x611x1236
  • Service life up to capital repairs (hours) - 8000
  • Ecological class - without ecological class
  • Engine manufacturer - TSS Diesel
  • Engine - TSS Diesel TDK-N 66 4LT
  • Maximum engine power, kW - 73
  • Engine displacement (L) - 4.35
  • Oil system capacity (L) - 15
  • Generator power, kW - 50
  • Generator efficiency, % - 94
  • Voltage adjustment accuracy (±%) - 1
  • Weight, kg - 840
  • Frame height (mm) - 210
  • Warranty period (months) - 24 months/1000 operating hours
Characteristics
Characteristics
General Specifications
Manufacturer
SHH
Vendor code
025367
Country of origin
Russia
Brand Country
Russia
Warrantee period
2 years
Production time
3 days
Minimum order
1
Dimensions of product
Length, mm
Height, mm
Width, mm
611
Specifications
Voltage, V
Execution
open
Engine power, W
Fuel tank capacity, l
100
Power, kW
55
Rated current, A
90
Fuel consumption, l/h
14.2
Number of phases
  • One phase (220 V) is used for household appliances
  • Three phases (380 V) are required for high-power industrial equipment