Diesel generator TSS AD-50S-T400-1RM1
Remove from comparison
Weight, kg
250
Execution
open
Engine Manufacturer
MMZ
3
Vendor code: 000795
Leave feedback
1 453 212 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer SHH trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 28.10.2024.
+ 29064 bonus rub. for purchase
Description
The 50 kW MMZ diesel generator of the TSS Slavyanka TMm series is designed to produce three-phase electric current with a frequency of 50 Hz and a voltage of 400 V. This model is mass-produced at the TSS Group plant in Ivanteevka near Moscow and is certified for operation in Russia and the countries of the Eurasian Union.
The 50 kW MMZ diesel generator of the TSS Slavyanka line is designed for use as a backup or autonomous power supply source for general-purpose facilities in need of comparable electrical power. Permanent customers of DES based on MMZ engines are such structures as the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Internal Affairs, the largest enterprises of the fuel and energy complex, agro-industrial complex and other industries.
Significant advantages of DSU TSS Slavyanka with MMZ:
  • High maintainability even in the field
  • Widespread availability of consumables and spare parts
  • The engine was originally designed for operation with domestic fuel and lubricants standards
  • Extensive possibilities for additional equipment and automation
MMZ D engine-246.3-153 – Belarusian quality and traditional reliability
This engine model has the following key features:
  • 4 cylinders in an inline arrangement;
  • cylinder capacity 4.75 liters;
  • turbocharged air intake;
  • engine oil type 15W-40;
  • The speed control is mechanical;
TSS-SA synchronous generator is trouble–free and reliable
The standard characteristics of the models in this series are:
  • winding excitation system – SHUNT
  • The protection class of the generator windings is IP23
  • degree of insulation – H
Control panel controller TSS Slavyanka TMm
Scope of delivery of DSU TSS Slavyanka with MMZ engines
  • Maximum power, kW - 55
  • Maximum power, kVA - 68.7
  • Power factor - 0.8
  • Rated current (A) - 90
  • Cooling system volume (l) - 20
  • Fuel tank capacity (L) - 150
  • Fuel separator - Yes
  • Fuel consumption at 50% capacity l/h - 8.2
  • Fuel consumption at 75% capacity l/h - 12.3
  • Fuel consumption at 100% capacity l/h - 16.3
  • Autonomous operation at 75% load without refueling (h) - 12
  • Degree of automation - 1 (manual start-up)
  • Emergency stop system - yes
  • Fuel level sensor - yes
  • Installed battery Ah/V - 2*90/12
  • Execution - Open
  • Silencer - industrial
  • Radiator dimensions (rast. from the floor, H, W, mm) - 600x600
  • Overall dimensions (L;W; H; mm) - 2050x1060x1650
  • Service life up to capital repairs (hours) - 8000
  • Engine manufacturer - MMZ
  • Engine - MMZ D-246.3-153
  • Maximum engine power, kW - 65
  • Engine displacement (L) - 4.75
  • Oil system capacity (L) - 12
  • Generator power, kW - 50
  • Generator efficiency, % - 88.3
  • Voltage adjustment accuracy (±%) - 1
  • Weight, kg - 1275
  • Frame height (mm) - 250
Vendor code
000795
Execution
open
Engine power, W
Fuel tank capacity, l
150
Fuel consumption, l/h
16.3
Number of phases
  • One phase (220 V) is used for household appliances
  • Three phases (380 V) are required for high-power industrial equipment