Diesel generator TSS AD-40S-T400 in a container
Remove from comparison
Manufacturer
SHH
Russia Russia
Warrantee period
2 years
Weight, kg
300
Execution
container
Engine Manufacturer
TSS Diesel
Voltage, V
400/230
Number of phases
3
Vendor code: 025341
Leave feedback
Price not provided by
manufacturer
Request
To be requested to manufacturer
Description
The 40 kW diesel generator in the TSS Standart TTD 55TS CG reserve container is designed to produce electric current with a voltage of 400 V and a rated power of up to 40 kW. This model is manufactured in Russia and is certified for use in the countries of the Eurasian Union.
Advantages of the model:
  • low price (relative to models of similar capacity in other series);
  • fast payback;
  • designed with the use of domestic fuel in mind;
  • The motor life of the TSS Standard diesel generator is 8000 hours before major repairs.;
  • the ability to quickly retrofit with autorun (AVR) or synchronization systems;
  • inexpensive supplies.
The power source of the generator set is the TSS Diesel TDK–N 56 4LT engine
TSS-SA-40 synchronous generator is a source of high–quality electric current
  • AVR (Auto Voltage Regulator – automatic voltage regulator) is powered by alternator power rails;
  • voltage measurements are performed on the alternator's power rails;
TSS Standard Diesel Generator Control Panel
It allows you to control many parameters of the installation in all normal modes.
Developed by the Italian company Lovato Electric.
Advantages of TSS Standard container DES:
  • The DGU in the container can be installed outdoors and does not require installation work.;
Scope of delivery:
Specifications:
  • Rated power, kW - 40
  • Rated power, kVA - 50
  • Maximum power, kW - 44
  • Maximum power, kVA - 55
  • The power factor is 0.8
  • Voltage (V) - 400/230
  • Number of phases - 3
  • Frequency, Hz - 50
  • Rated current (A) - 72
  • Cooling system volume (l) - 7
  • Fuel tank capacity (L) - 110
  • Fuel consumption at 50% capacity l/h - 5.2
  • Fuel consumption at 75% capacity l/h - 8.1
  • Fuel consumption at 100% capacity l/h - 10.4
  • Autonomous operation at 75% load without refueling (h) - 13.5
  • Degree of automation - 1 (manual start-up)
  • Emergency stop system - yes
  • Fuel level sensor - yes
  • Installed battery Ah/V - 2*60/12
  • Execution - container
  • Silencer - industrial
  • Radiator dimensions (rast. from the floor, H, W, mm) - 435.510x530
  • Overall dimensions (L;W; H; mm) - 3000x2300x2470
  • Engine manufacturer - TSS Diesel
  • Engine - TSS Diesel TDK-N 56 4LT (24 V)
  • Maximum engine power, kW - 61.6
  • Engine displacement (L) - 4.15
  • Oil system capacity (L) - 13
  • Generator power, kW - 40
  • Generator efficiency, % - 88
  • Voltage adjustment accuracy (±%) - 1
  • Weight, kg - 2110
  • Frame height (mm) - 220
  • Warranty period (months) - 24 months/1000 operating hours
Characteristics
Characteristics
General Specifications
SHH
Vendor code
025341
Country of origin
Russia
Brand Country
Russia
Warrantee period
2 years
Production time
3 days
Minimum order
1
Dimensions of product
Length, mm
Height, mm
Width, mm
Specifications
Voltage, V
Execution
container
Engine power, W
Fuel tank capacity, l
110
Power, kW
44
Rated current, A
72
Fuel consumption, l/h
10.4
Number of phases
  • One phase (220 V) is used for household appliances
  • Three phases (380 V) are required for high-power industrial equipment