Diesel generator TSS AD-40S-T400-1RM20
Remove from comparison
Warrantee period
3 years
Weight, kg
250
Execution
open
Engine Manufacturer
FPT (Iveco)
Voltage, V
400/230
Number of phases
3
Vendor code: 016258
Leave feedback
2 133 960 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer SHH trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 28.10.2024.
+ 42679 bonus rub. for purchase
Description
The TFi 55TS diesel generator is mass-produced at the facilities of a modern production complex, reliable and durable in operation, designed to build primary or backup power supply systems with a rated power of 40 kW (50 kVA) and a maximum power of 44 kW (55 kVA). The TFi 55TS diesel generator can also be recommended for installation as a backup diesel generator in facilities where power outages are unacceptable.