Diesel generator TSS AD-1800S-T400-1RM8
Remove from comparison
Manufacturer
SHH
Russia Russia
Warrantee period
3 years
Weight, kg
250
Execution
open
Engine Manufacturer
Mitsubishi
Voltage, V
400/230
Number of phases
3
Vendor code: 016681
Leave feedback
Price not provided by
manufacturer
Request
To be requested to manufacturer
Description
The TMs 2480MC diesel generator is mass-produced at the facilities of a modern production complex and is designed to build 1800 kW (2,250 kVA) primary power supply and 1980 kW (2,475 kVA) Standby power supply systems.
The main advantages:
  • It can be used both as a primary and backup power supply source.
  • Increased engine life.
  • Reliable start-up in conditions of low ambient temperatures.
  • Low fuel and engine oil consumption.
  • Adaptation to the quality of Russian diesel fuel.
  • Low noise and vibration levels.
  • Increased frequency of maintenance, including replacement of filters and oil
  • Availability of supplies and spare parts.
  • High-quality alternators.
  • User-friendly and intuitive DSU operation management interface.
  • Thoughtful design and easy maintenance.
  • Robust steel frame of original construction with integrated fuel tank.
  • Compliance with modern requirements in the field of harmful substances in exhaust gases.
  • Compliance with Russian and international standards.
  • Extended warranty for up to 3 years, or 2,000 operating hours, whichever comes first.
EngineMitsubishi S16R2-PTAW
  • manufacturer - Japanese company Mitsubishi Heavy Industries (MHI);
  • maximum power 2167 kW;
  • 16 cylinders, V-shaped cylinder arrangement;
  • turbocharged and intercooled air intake system;
  • 79.9 liters - engine displacement;
  • electronic speed control;
  • Recommended engine oil type is SAE 15W40;
  • The engine design ensures a minimum noise level.;
  • optimized fuel combustion process and improved lubrication of engine components.
SynchronousThe generatorMecc Alte ECO46-1.5L SAE 00/21 (1840 kW)
  • MAUX excitation system;
  • EFFICIENCY 96.7%;
  • insulation class/degree of protection H/IP23;
  • long warranty period of operation.
Diesel generator control system
Specifications:
  • Rated power, kW - 1800
  • Rated power, kVA - 2250
  • Maximum power, kW - 1980
  • Maximum power, kVA - 2475
  • The power factor is 0.8
  • Voltage (V) - 400/230
  • Number of phases - 3
  • Frequency, Hz - 50
  • Rated current (A) - 3251
  • Cooling system volume (L) - 190
  • Fuel separator - Yes
  • Fuel consumption at 50% capacity l/h - 251.3
  • Fuel consumption at 75% capacity l/h - 369.9
  • Fuel consumption at 100% capacity l/h - 480.9
  • Degree of automation - 1 (manual start-up)
  • Emergency stop system - Yes
  • Fuel level sensor - Yes
  • Execution - Open
  • Silencer - industrial
  • Overall dimensions (L; W; H; mm) - 6500x2500x2800
  • Engine Manufacturer - Mitsubishi
  • Maximum engine power, kW - 2167
  • Engine displacement (L) - 79.9
  • Oil system capacity (L) - 290
  • Generator power, kW - 1840
  • Generator efficiency, % - 96.7
  • Voltage adjustment accuracy (±%) - 0.5
  • Weight, kg - 20000
  • Package contents - manual, warranty card
  • Warranty period (months) - 36 months/2000 operating hours
Characteristics
Characteristics
General Specifications
SHH
Vendor code
016681
Country of origin
Russia
Brand Country
Russia
Warrantee period
3 years
Production time
3 days
Minimum order
1
Dimensions of product
Length, mm
Height, mm
Width, mm
Specifications
Voltage, V
Execution
open
Engine power, W
Power, kW
Rated current, A
Fuel consumption, l/h
Number of phases
  • One phase (220 V) is used for household appliances
  • Three phases (380 V) are required for high-power industrial equipment