Diesel generator TSS AD-12S-230
Remove from comparison
Manufacturer
SHH
Russia Russia
Warrantee period
2 years
Weight, kg
300
Execution
open
Engine Manufacturer
TSS Diesel
Voltage, V
230
Number of phases
1
Vendor code: 025050
Leave feedback
490 882 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer SHH trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 28.10.2024.
+ 9818 bonus rub. for purchase
Request
To be requested to manufacturer
Description
The single-phase 12 kW diesel generator for TSS Standart TTD 14TS-2 reserve is designed for the production of electric current with a voltage of 230 V and a rated power of up to 12 kW. This model is manufactured in Russia and is certified for use in the countries of the Eurasian Union.
Advantages of the model:
  • low price (relative to models of similar capacity in other series);
  • fast payback;
  • designed with the use of domestic fuel in mind;
  • The motor life of the TSS Standard diesel generator is 8000 hours before major repairs.;
  • the ability to quickly retrofit with autorun (AVR) or synchronization systems;
  • inexpensive supplies.
The power source of the generator set is the TSS Diesel TDK 17 4L engine
TSS SA-12.8 1f (L) synchronous generator is a source of high–quality electric current
  • AVR (Auto Voltage Regulator – automatic voltage regulator) is powered by alternator power rails;
  • voltage measurements are performed on the alternator's power rails;
TSS Standard TTd 14TS-2 Diesel Generator Control Panel
Specifications:
  • Rated power, kW - 12
  • Rated power, kVA - 12
  • Maximum power, kW - 13.2
  • Maximum power, kVA - 13.2
  • Power factor - 1
  • Voltage (V) - 230
  • Number of phases - 1
  • Frequency, Hz - 50
  • Rated current (A) - 65
  • Cooling system volume (l) - 5
  • Fuel tank capacity (L) - 54
  • Fuel consumption at 50% capacity l/h - 1.7
  • Fuel consumption at 75% capacity l/h - 2.5
  • Fuel consumption at 100% capacity l/h - 3.4
  • Autonomous operation at 75% load without refueling (h) - 21.6
  • Degree of automation - 1 (manual start-up)
  • Emergency stop system - Yes
  • Fuel level sensor - Yes
  • Installed battery Ah/V - 1*60/12
  • Execution - Open
  • Silencer - industrial
  • Radiator dimensions (rast. from the floor, H, W, mm) - 410, 490x500
  • Overall dimensions (L;W; H; mm) - 1350x610x1100
  • Engine manufacturer - TSS Diesel
  • Engine - TSS Diesel TDR-K 18 4L
  • Maximum engine power, kW - 19.8
  • Engine displacement (L) - 2.5
  • Oil system capacity (L) - 7
  • Generator power, kW - 12
  • Generator efficiency, % - 94
  • Voltage adjustment accuracy (±%) - 1
  • Weight, kg - 398
  • Complete set - battery, muffler, technical documentation
  • Frame height (mm) - 200
  • Warranty period (months) - 24 months/1000 operating hours
Characteristics
Characteristics
General Specifications
Manufacturer
SHH
Vendor code
025050
Country of origin
Russia
Brand Country
Russia
Warrantee period
2 years
Production time
3 days
Minimum order
1
Dimensions of product
Length, mm
1350
Height, mm
Width, mm
610
Specifications
Voltage, V
230
Execution
open
Engine power, W
Protection class
The international IP code indicating the degree of tightness of the equipment housing.
  • The first digit means protection from dust and solid objects
  • The second digit means protection from moisture and water
  • Defines acceptable operating conditions of the generator
IP23
Oil tank capacity, l
7
Engine capacity, cm3
Fuel tank capacity, l
54
Power, kW
13.2
Rated current, A
65
Fuel consumption, l/h
3.4
Number of phases
  • One phase (220 V) is used for household appliances
  • Three phases (380 V) are required for high-power industrial equipment