Diesel generator TSS AD-1000S-T400-1RM15 (Leroy Somer)
Remove from comparison
Warrantee period
3 years
Weight, kg
300
Execution
open
Engine Manufacturer
Cummins
Voltage, V
400/230
Number of phases
3
Vendor code: 045739
Leave feedback
Price not provided by
Description
The 1000 kW Cummins diesel power plant is a reliable energy source that provides stable and uninterrupted power supply where interruptions are unacceptable, making it an ideal choice for various fields, including continuous cycle production, healthcare and educational institutions, enterprises of various industries, shopping and entertainment centers, and hotel complexes.
Reliable operation
The Cummins diesel generator with a capacity of 1000 kW is mass-produced at the facilities of a modern production complex, reliable and durable in operation, designed to build basic power supply systems with a rated power of 1000 kW (1250 kVA) and a maximum power of 1100 kW (1375 kVA).
Advantages of DES 1000 kW with Cummins engine:
  • It can be used both as a primary and backup power supply source.
  • The diesel generator is designed for long–term operation.
  • The original Cummins engine (developed and manufactured in the USA for a long time).
  • Increased engine life.
  • Effective start-up in the cold season.
  • Low fuel and engine oil consumption.
  • Unpretentiousness to the quality of Russian diesel fuel.
  • Low noise and vibration levels.
  • Reliable alternators.
  • Modern multifunctional DSU control controllers - with multilingual menus, including in Russian.
  • User-friendly and intuitive DSU operation management interface.
  • Robust steel frame of original construction with integrated fuel tank.
  • Compliance with modern requirements in the field of harmful substances in exhaust gases.
  • Compliance with Russian and international standards.
  • Extended warranty for up to 3 years, or 2,000 operating hours, whichever comes first.
Cummins KTA50-G3
  • engine manufacturer - Cummins American Company;
  • maximum power 40 kW;
  • 16 cylinders, V-shaped cylinder arrangement;
  • air intake system turbocharger;
  • 50.3 liters - engine displacement;
  • mechanical speed control;
  • Recommended engine oil type is SAE 15W40/10W30;
  • The engine design ensures a minimum noise level.;
  • 2000 hours of bench testing;
  • enlarged oil channels;
  • optimized fuel combustion process and improved lubrication of engine components;
  • the operating time before major repairs is 24,000 operating hours.
Synchronous generator Leroy Somer LSA50.2 M6
  • synchronous generator, manufactured using American Stamford technology
  • , 1000 kW constant power
  • AREP excitation system
  • EFFICIENCY 94%
  • Insulation class H
  • protection class IP23
TCu 1400TS Diesel Generator Control System
Main parameters:
  • display of the main technical parameters of the DSU
  • multilingual interface, including Russian, for managing the work of the DSU
Specifications:
  • Rated power, kW - 1000
  • Rated power, kVA - 1250
  • Maximum power, kW - 1100
  • Maximum power, kVA - 1375
  • Power factor - 0.8
  • Voltage (V) - 400/230
  • Number of phases - 3
  • Frequency, Hz - 50
  • Rated current (A) - 2000
  • Cooling system volume (l) - 124
  • Fuel consumption at 50% capacity l/h - 113
  • Fuel consumption at 75% capacity l/h - 116
  • Fuel consumption at 100% capacity l/h - 209
  • Degree of automation - 1 (manual start-up)
  • Execution - open
  • Silencer - industrial
  • Overall dimensions (L; W; H; mm) - 5005x2010x2460
  • Service life up to capital repairs (hours) - 40,000
  • Engine - Cummins KTA50-G3
  • Maximum engine power, kW - 1429
  • Engine displacement (L) - 50.3
  • Oil system capacity (L) - 178
  • Generator power, kW - 1000
  • Generator efficiency, % - 95.1
  • Voltage adjustment accuracy (±%) - 0.5
  • Weight, kg - 8700
  • Warranty period (months) - 36 months/2000 operating hours
Vendor code
045739
Warrantee period
3 years
Specifications
Voltage, V
Execution
open
Engine power, W
Power, kW
Rated current, A
Fuel consumption, l/h
209
Number of phases
  • One phase (220 V) is used for household appliances
  • Three phases (380 V) are required for high-power industrial equipment