Turning holder NORGAU Industrial boring, right S32SSTFCR16
Remove from comparison
Lower price
Weight, kg
0.9
Cutting edge angle, °
90
Shank diameter, mm
32
Vendor code: 020107122
Leave feedback
6 584 rub.
The price is set by the manufacturer.
Manufacturer Norgau trades with VAT 22%
Date of last price update by manufacturer: 11.04.2026.
+ 132 bonus rub. for purchase
Quantity in stock:
0
It is possible to manufacture the required quantity of goods upon request. Manufacturing time:
90 days
Delivery to the address:
ready for,
Delivery to TC:
ready for,
Description
Boring turning holder, right-hand version S32SSTFCR16. The angle in the plan is 90°. For plates: TCMT- TCGT. The size of the plate to be installed is 16. It is designed for internal turning. Steel shank without internal coolant supply. The screw attachment ensures fast and reliable plate installation. The diameter is 32 mm, the minimum turning diameter is 36 mm, and the total length is 250 mm.